УЛАСП виграла перший суд за позовом про порушення майнових суміжних прав

Суд задовольнив позов Приватної організації «Українська ліга авторських і суміжних прав» (далі – ПО УЛАСП) у справі про виплату компенсації за порушення майнових суміжних прав.

Львівський апеляційний господарський суд виніс Постанову у справі №926/3154/17, якою зобов’язав власників чернівецького кафе «Час поїсти», сплатити 32 000 грн. компенсації за порушення СУМІЖНИХ ПРАВ (ПРАВА ВИКОНАВЦІВ ТА ВИРОБНИКІВ ФОНОГРАМ), а саме використання без належного дозволу музичного твору «Знаешь» (виконавець OLEYNIK) в кафе «Час поїсти», що належить ТОВ «Мадагаскар-Сервіс».

Це рішення є знаковим у судовій практиці УЛАСП, тому що наша організація розпочинає активний захист суб’єктів суміжних прав. Як, відомо, УЛАСП в основному переслідує Користувачів, що нелегально використовують музику, шляхом подачі позовів про виплату компенсації за порушення майнових авторських прав. І така практика є доволі успішною.
Але окремі користувачі укладають договори з ДО УААСП, легалізуючи таким чином використання авторських прав, та уникаючи сплати винагороди за використання суміжних прав. Тому УЛАСП буде захищати права своїх правовласників, переслідуючи таких користувачів у судовому порядку за порушення майнових суміжних прав. Таким чином суб’єкти суміжних прав будуть захищені так само, як і суб’єкти авторських прав.

Щодо справи №926/3154/17, позовні вимоги було мотивовано тим, що 13.07.2016 р. представник УДАСП зафіксував факт використання відповідачем музичних творів в кафе «Час поїсти», розташованому за адресою: м. Чернівці, вул. Головна, 63, а також тим, що музичний твір «Знаешь» у виконанні OLEYNIK є об’єктом суміжного права, на управління майновими правами якого надано повноваження організації колективного управління.

27 грудня 2017 року господарський суд Чернівецької області відмовив у задоволенні позову.
ПО УЛАСП подала апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Львівський апеляційний господарський суд розглянув апеляційну скаргу в межах її доводів та вимог, матеріали справи, заслухав пояснення представника апелянта і дійшов висновку про задоволення скарги ПО УЛАСП з наступних підстав:

1. ПО УЛАСП має повноваження звертатися до суду з позовом про порушення майнових суміжних прав, що обґрунтовано таким:
– ПО УЛАСП є організацією колективного управління, що управляє на колективній основі майновими правами суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав на підставі свідоцтва про облік організації колективного управління від 24.01.2011р. №19/2011;
– Однією з функцій, що організації колективного управління повинні виконувати від імені суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав і на основі одержаних від них повноважень є захист прав суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав у суді відповідно до статутних повноважень та доручення цих суб’єктів (ст.49);

2. ПО УЛАСП отримала в управління суміжні права на музичний твір «Знаешь» (виконавець OLEYNIK) за договором №03-ОКУ від 24 травня, укладеним з ТОВ «Бест Мьюзік» (Видавник). За п. 2.1. цього договору видавник надає Організації повноваження здійснювати колективне управління майновими правами на фонограми та зафіксовані у них виконання (об’єкти суміжних прав), які належать правовласнику виконавцеві музичного твору «Знаешь» у виконанні OLEYNIK.

3. ТОВ «Бест Мьюзік» отримала виключні авторські і суміжні права на музичний твір «Знаешь» за договором з громадянином України Олійником Вадимом Анатолійовичем (творчий псевдонім OLEYNIK) (правовласник) про передачу виключних авторських і суміжних прав № 04-ПФ від 24 травня 2016.

4. ТОВ «Мадагаскар Сервіс», яке здійснює господарську діяльність в кафе «Час поїсти», розташованому за адресою: м. Чернівці, вул. Головна, 63, несе відповідальність за додержання в ньому вимог Закону України «Про авторське право і суміжні права» щодо охорони права на об’єкти інтелектуальної власності.

5. Публічне використання музичного твору «Знаешь» у виконанні OLEYNIK відбулося без належного дозволу суб’єкта суміжних прав та сплати роялті, що доведено наступними фактами:
– публічне використання (виконання) відповідачем музичного твору «Знаешь» у виконанні OLEYNIK підтверджує акт фіксації №06/07/2016;
– відповідач не заперечив тієї обставини, що він здійснює господарську діяльність в кафе «Час поїсти», не заперечив факт використання музичного твору «Знаешь» в приміщенні зазначеного кафе і водночас не надав суду доказів укладення угод із правовласником чи уповноваженою особою, які дозволяли б публічне виконання названого твору.

За рішенням львівського апеляційного господарського суду ТОВ «Мадагаскар-Сервіс» має сплатити компенсацію в розмірі 10 мінімальних заробітних плат (що на дату подання позову відповідає 32000 грн) на поточний рахунок ПО УЛАСП в інтересах ТОВ «Бест Мьюзік» за використання без належного дозволу музичного твору «Знаешь», 800 грн судового збору за розгляд справи судом першої інстанції та 1321,5 грн за подання апеляційної скарги.

З повним текстом Постанови львівського апеляційного господарського суду можна ознайомитися за посиланням: www.reyestr.court.gov.ua/Review/73697940.